Hydratácia v zime: pravda-nepravda?

V: Rady a Príbehy Kedy: Komentáre: 0 Pozrení: 42876

Hydratácia v zime: pravda-nepravda?

Doteraz som mala možnosť, prečítať si rôzne tvrdenia o hydratačných prípravkoch. Niektoré boli až prekvapivo nepresné. Naposledy sa mi ale do rúk dostal veľmi inšpiratívny príspevok, ktorý mi pomohol pospájať si informácie, ktoré považujem za pravdivé a podstatné a vyšla mi z toho krásna mozaika na tému hydratácia pleti.

Existujú dva základné typy emulzií kozmetických prípravkov:

 • Typ olej vo vode (zistíme tak, že keď si nanesieme krém na chrbát ruky a pokvapkáme vodou, krém sa s vodou zmieša a zmyje), tu olej tvorí vnútornú časť a voda vonkajšiu časť a preto je táto emulzia náchylná na rýchlejšie vysychanie. Na pokožke netvorí mastný, ochranný film. Takouto emulziou sú pleťové a telové mlieka, a tzv. soft, ľahučké, prevzdušnené krémy. V suchom ovzduší vykurovaných priestorov tieto krémy môžu pôsobiť až dehydratačne, teda vyťahovať z pokožky vlhkosť. Vlhkosť ovzdušia v čase vykurovacej sezóny je pod 30%, avšak rovnováha medzi  výdajom a príjmom vlhkosti do pokožky je pri 70 - 80% vlhkosti ovzdušia. Preto, či už máme pokožku mastnú, suchú alebo normálnu, je treba stratenú vlhkosť dopĺňať. Tento typ prípravkov, potom vyvažuje svoju predispozíciu na nedostatočnú hydratáciu prídavnými zložkami, ako napríklad urea, ceramidy, kolagén, elastín.

 • Typ voda v oleji (zistíme tak, že keď si nanesieme krém na chrbát ruky a pokvapkáme vodou, táto vytvorí zreteľné okrúhle kvapôčky, nemiešateľné s krémom), v tomto prípade je usporiadanie opačné a voda je uzavretá vnútri. Dnes už to nie sú tie ťažké, na pleti sa lesknúce krémy. Vďaka dnešným poznatkom vieme do olejového základu zakomponovať až do 75% vody. Skúsenosti a výskumy potvrdili úžasný hydratačný účinok týchto emulzií, ktoré vytvoria na pleti jemný povlak mastnejších látok (zabraňujú vysychaniu vzácnej pokožkovej vody) a na strane druhej voda v kréme hydratujú rohovinu a medzibunkové priestory pokožky. Reálny pocit na pleti Vám ukáže, že takýto typ krému dostatočne hydratuje a chráni a aj napriek tukovej/olejovej ochrannej zložke sa krásne a bez zvyšku vstrebáva do pleti.

Zostáva už len zodpovedať na otázku: Hydratovať v zime alebo nie? Objasnila by som to na jednoduchom príklade. Ľudská koža/pokožka je z väčšej časti tvorené vodou a z menšej časti tukom. To  je odpoveď a zároveň jednoznačný dôvod, prečo potrebuje prípravok s podielom vody a to v správnom zoskupení a pomere. Čistá olejová masť (podiel tukov a olejov 100%, vody 0%) sa do pokožky nevstrebe. Vytvára síce prospešný ochranný film na pleti, no pokožka z takéhoto balzamu / masti neprospieva. Časom dochádza až k pocitu vysušenej pleti. Na úplné doplnenie a trošku s humorom by som ešte položila otázku: videli ste už niekoho, kto by mal počas mrazivých dní na tvári cencúle? Zdôrazňujeme, že ani pri jednom type emulzií toto nehrozí. V zime je jednoznačne vhodnejší typ krému voda v oleji, ktorý nám zabezpečí požadovanú ochranu.

Verím, že Vás môj dnešný príspevok pobavil aj poučil a že sa pri najbližšom nákupe krému rozhodnete správne.