Od botulotoxínu k výrobe vlastných krémov, 1.časť

V: Produkty Kedy: Komentáre: 0 Pozrení: 37269

Pri spolupráci so Zuzanou Ondrisovou, lektorkou tvárovej jogy vznikol krásny rozhovor, ktorého jednu časť som vám už na mojich stránkach priniesla a teraz prinášam aj ostatnú nemenej zaujímavú časť, v ktorej sme sa so Zuzanou rozprávali o začiatkoch a zážitkoch ktoré odštartovali u mňa sériu životných zmien.

Venujem sa výrobe vlastných „živých“ krémov už niekoľko rokov. Inšpirovali ma k tomu viaceré situácie v minulosti. Boli medzi nimi aj narodenie mojich detí, ale aj skúsenosť s botulotoxínom. Pochopila som totiž, že ak sa sama budem podieľať na vyriešení akéhokoľvek svojich problému, výsledok bude oveľa kvalitnejší a trvalejší, ako keď pomoc očakávam len z vonku. Sú situácie, v ktorých jediný, kto vám s konkrétnym problémom môže pomôcť, ste vy sami. So Zuzkou sme zdieľali veľmi intenzívne podobné názory a nastavenie v živote a zhodli sme sa na tom, že my sme tí, ktorí určujeme pravidlá hry, my rozhodujeme o tom, ako sa budeme cítiť a ako budeme vyzerať. A hlavne my môžeme preto aj najviac urobiť. Dobrovoľne a s radosťou sme sa posunuli z pasivity do pozície vedome sa rozhodujúcich žien.

Zuzana mi v rozhovore položila niekoľko otázok, okrem výroby krémov ju zaujala aj moja skúsenosť s botulotoxínom.

Z: O botulotoxíne som toho už celkom veľa prečítala, aj počula od mojich klientiek. Ty si prvá, ktorá mi povedala, že si na botulotoxín rezistentná :-). Ako sa to prejavilo?

G: Áno, rezistencia znamená, že použitá látka nezaberá na stav, ktorý ideme riešiť. Mne použitý botulotoxín neúčinkoval. Som imúnna. Prejavilo sa to tak, že po aplikácii sa účinok rozvinul len mierne, alebo vôbec a trvanie bolo veľmi krátke. Maximálne týždeň. Taká bola moja skúsenosť.

Z: Prečo si sa rozhodla ísť na botox?

G: Keď som mala 30 rokov, teda pred desiatimi rokmi, pracovala som vo farmaceutickej firme ako reprezentantka. Žila som veľmi rýchly, akčný, ale aj intenzívny a spotrebný život. V tom čase sa mi už zreteľne črtali vrásky medzi obočím a ja som usúdila, že najlepšie riešenie tohto stavu je aplikácia botulotoxínu.

Z: Aké to bolo?

G: Absolvovala som to prvý raz a nič. Skúsila som druhý krát a opäť nič. Plastický chirurg mi počas konzultácie povedal, že patrím medzi malé percento ľudí, ktorým injekcie nezaberajú. Odporučil mi, aby som si nechala operačne prerušiť svalstvo, čo by zamedzilo tvorbe a prehlbovaniu vrások na čele… Sila, však?
 Fotolia_105698383_Subscription_Monthly_M
Z: To znie celkom drsne, aký vplyv mal na teba tento zážitok?

G: Táto predstava bola pre mňa dosť desivá. Je to jedna z tých situácií, ktoré ma formovali. Na začiatku som sa cítila ako obeť plastického chirurga, ktorý mi moje vyhliadky do budúcnosti jednoznačne vykreslil a mne sa vôbec nepáčili.  Hoci som sa v tom momente zľakla, som za túto skúsenosť veľmi vďačná. To bolo asi prvý krát, keď som si jasne uvedomila, že môj problém za mňa nevyrieši nikto iný. Žiadna zázračná injekcia, ani iný človek nevie ovplyvniť daný stav, pokiaľ sa sama nebudem snažiť o zmenu. Bolo to úžasné vytriezvenie a začiatok môjho prebúdzania a hľadania sa. Začala som vedome praktizovať veci, ktoré ma chránili pred tvorbou ďalších vrások z vonku, ale aj z vnútra.

 DSC_8737.JPG
Gabika v roku 2006, zreteľne viditeľná vráska hnevu

20160521 o desat rokov starsia.jpg 

Gabika v roku 2016, po vráske medzi obočím nie je ani stopy

Z: Bola to táto situácia, ktorá ťa naštartovala skúsiť iný spôsob riešenia problému?

G: Áno, to bolo určite ono. V ďalších rokoch som zažívala stále častejšie pocity vytriezvenia v rôznych sférach môjho života. Tieto zážitky a nové situácie ma postupne formovali a stále formujú.  A ja si vytváram vlastné, jedinečné spôsoby riešenia mojich životných situácií.

Z: Kedy si začala s výrobou krémov?

G: Bolo to na konci mojej druhej rodičovskej dovolenky na jeseň 2014. Toto jedinečné trojročné obdobie, ktoré majú mamičky na Slovensku, som si užila dvakrát za sebou. Už od prvého tehotenstva som sa venovala aromaterapii a práci s prírodnými olejmi. Popri detičkách som čas trávila rôznymi kreatívnymi počinmi a jeden z posledných bol pokus pripraviť si doma vlastný krém.

Z: Aký krém si chcela vytvoriť?

G: Jedlý krém- t.j. krém ktorý sa dá aj zjesť. To bolo hlavné kritérium pri jeho tvorbe. Využila som pri tom viacročné skúsenosti s éterickými olejmi a aromaterapiou. Jedno z pravidiel, ktoré som si osvojila popri bábätkách bola snaha vyberať a aplikovať na seba také čisté produkty, ktoré by som mohla aj zjesť.

Z: Ako podľa teba ovplyvňuje kozmetika kvalitu pokožky?

G: Kozmetika ju ovplyvňuje hlavne z vonku, no môže dopomôcť k celému radu reakcií, ktoré následne spúšťajú rôzne procesy pôsobiace z vnútra. Klienti po krátkom čase pocítia príjemné účinky na svojej tvári. Prestanú sa „maskovať „ mejkapom, viac sa usmievajú, v pokožke sa začína ozdravný proces aj z vnútra. Toto všetko sa mi deje priamo pred očami u spokojných zákazníkov. A tie najzákladnejšie zmeny sú, že sa pokožka začne krásne čistiť, zjednocuje sa tón pleti, stáva sa na dotyk príjemnejšia a odolnejšia.

Z: Je potrebne pre dosiahnutie takého zlepšenia ešte niečo ďalšie?

G: Na toto všetko netreba veľa. Zo skúseností mi vychádza, že najdôležitejšia je kvalita a živosť-čerstvosť surovín v kréme. Dá sa to krásne prirovnať k jedlu. Určite mi dáš za pravdu, že je rozdiel či zjeme konzervované, upravené a zamrazené jedlo, alebo či si dáme čerstvý šalát, alebo čerstvú, práve odšťavenú ovocnú šťavu. Krém je potrava pre našu pokožku z vonku a čerstvý prírodný, neumŕtvený konzerváciou môže znamenať pre našu pleť zásadný rozdiel.

Z: Máš nejaké tipy, ako si vybrať tú správnu kozmetiku? Čomu sa vyhnúť, podľa čoho vyberať?

G: Výber krému sa môže riadiť rôznymi kritériami, ktoré si väčšinou určuje zákazník. On rozhodne či je pre neho pri výbere rozhodujúce zloženie, značka, obal, cena, účinok, pridaná hodnota a pod… Ja sa snažím skôr poradiť a nasmerovať pozornosť na kritériá, ktoré sama považujem za dôležité. Snažím sa pri konzultáciách s klientom rozvíjať niekoľko spôsobov, ako vybrať správny krém a upriamiť pozornosť na fakty, ktoré sú z môjho pohľadu dogmou, teda zaužívanou neomylnou skutočnosťou, ktoré už v dnešnej dobe možno ani nemajú opodstatnenie.

Z: Ktoré to sú?

G: Jedna z nich je dogma, že kozmetika môže stáť v regáli obchodu pokojne 2 roky bez zmeny kvality a navyše v plastovom obale. Pri mojich krémoch som zistila, že to tak nie je. Rovnako, ako siaham stále častejšie po čerstvej nekonzervovanej strave, tak aj suroviny v mojom kréme účinkovali inak keď boli zaplavené konzervantom a inak, keď boli skoro surové. V krémoch som si zvolila som cestu úplne jemného konzervantu, ktorý je schválený pre bio kozmetiku a dávam ho v najmenšom možnom množstve. Toto rozhodnutie so sebou nesie aj isté prispôsobenie, podobne ako v jedle. Krém – zmes tukovej a vodnej zložky je skutočne živá. Aj spôsob a dĺžka použitia sa tomu podriaďuje.

Z: A druhá dogma?

G: Druhá dogma, ktorú úplne búrajú moje skúsenosti v praxi je, že potrebujeme iný kozmetický prípravok na každú časť svojho tela. Mne sa potvrdil presný opak. Ak nám kozmetika sadne, bude prospešná na celom tele. Dôvod je veľmi jednoduchý. Krémom ošetrujeme pokožku a tá je jedna na celom tele. Je to najväčší orgán nášho tela a stojí za to rozmyslieť si,  čo naň budeme aplikovať.  A ak také niečo nájdeme, skutočne bude výborne pôsobiť na tvár, oči, dekolt, ba aj na ruky a celé telo. Zo skúseností zákazníkov viem, že môj krém môžete pokojne použiť aj na odličovanie očí a  malé množstvo na končeky vlasov ako ochranu pre sušením fénom. Krém ulahodí aj ťažkým unaveným nohám, ak ich jemne premasírujeme.

Z: Čo miešaš do svojich krémov, odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

G: Zloženie mojich krémov je veľmi jednoduché, no o to viac prekvapuje svojím účinkom. Základom krémov je marhuľový olej, ktorý som roky pred tým používala do raňajkových vločiek pre celú rodinu a vedela som, že je to ľahučký olej s krásnou vôňou, silným účinkom a vyhovuje aj novorodencom. Toto rozhodnutie bolo veľmi jednoznačné a intuitívne. Inšpirácia vychádzala hlavne z kuchyne – z toho, čo jeme. A každý ďalší výber som nechala na svoj vnútorný pocit. Hľadala som zložky, ktoré mi lahodili, keďže som ho tvorila pre seba a svoje detičky. Neskôr, keď som obdarúvala svoje okolie mojím krémom, potrebovala som o účinkoch informovať, vznikol môj povestný príbalový letáčik na hodvábnej stužke. Po jeho spísaní, aj mňa samú prekvapilo, aké rôznorodé účinky sa mi v kréme skĺbili. To, že nie som farmaceut mi nakoniec bolo výhodou. Suroviny som si vyberala ako väčšina ľudí. Hľadala som to, čomu som rozumela a  robilo mi to radosť. Vďaka tomu som krém uchránila pred kopou chemických emulgátorov, konzervantov a podobných zložiek.

V druhej časti rozhovoru sa dozviete, ako sme s Gabikou cvičili tvárovú jogu cez skype  a čo sa nám podarilo.

Veríme, že tento rozhovor, bude pre vás inšpiráciou!

Zuzana a Gabika

Zdroj: archív Gabriela Utľak Šolcová, Zuzana Ondrisova